Historia kuszy


Prawdopodobnie pierwowzorem kuszy był łuk brzuszny znany w starożytnej Grecji zwany gastrafetes. Broń ta została pierwszy raz opisana przez Herona z Aleksandrii w I w. p.n.e. Gastrafetes był łukiem (prawdopodobnie kompozytowym) przytwierdzonym do prowadnicy wyposażonej w suwak z mechanizmem zapadkowym. Nazwa łuk brzuszny pochodzi od sposobu napinania – suwak opierano o ziemię, strzelec opierał prowadnicę o brzuch i pchając prowadnicę na suwak siłą swojego ciała napinał cięciwę.

Kusza była znana również w starożytnych Chinach w I w. p.n.e. w trzysta lat później została tam opracowana kusza powtarzalna.

W Europie kusza pojawia się we wczesnym średniowieczu bardziej jako broń myśliwska niż bojowa, zapewne ze względu na bardzo niską szybkostrzelność. Z czasem coraz częściej zaczęto jej używać w armii, a swój triumf osiągnęła podczas wypraw krzyżowych – strach przed zastępami kuszników wywołany pośród Saracenów przyczynił się do wzrostu popularności kuszy również w samej Europie.

Naciąganie kuszyPapież Innocenty II, zakazał ich stosowania. Kanon 29 Soboru Laterańskiego II uznał kuszę za "broń niegodną rycerza", zabraniając jej używania w wojnach przeciwko chrześcijańskim władcom i rycerzom, z wyjątkiem krucjat (zakaz został następnie potwierdzony przez papieża Innocentego III. Kościelne regulacje nie były jednak przestrzegane, zaś oddziały kuszników stanowiły cenną pomoc w wielu średniowiecznych bitwach. Ze szczególnym upodobaniem korzystali z nich królowie Francji, pod których dowództwem – w bitwie pod Crecy czy pod Azincourt – walczyły najemne oddziały kuszników genueńskich. Własny system walk wypracowali Polacy: ustawieni w szachownicę kusznicy strzelali szeregami – pierwszy płaskotorowo, drugi parabolą. W europejskich armiach kusznicy utrzymali się do XVI wieku, kiedy to upowszechniać zaczęła się broń palna – arkebuzy.(wikipedia.pl)

Dzisiejsze kusze wykonane są z nowoczesnych kompozytów i nie są tak silne jak te które były używane w średniowieczu. Współcześnie w Polsce potrzebne jest pozwolenie na posiadanie kuszy w odróżnieniu od większości krajów Unii Europejskiej gdzie zakupić i posiadać kuszę może każdy pełnoletni obywatel.

Błąd | kusznictwo.org

Komunikat o błędzie

  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/kusznict/www/includes/common.inc:2748) w drupal_send_headers() (linia 1233 z /home/kusznict/www/includes/bootstrap.inc).
  • PDOException: SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 INSERT command denied to user 'kusznictbaza'@'10.0.126.181' for table 'kusze_watchdog': INSERT INTO {watchdog} (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (:db_insert_placeholder_0, :db_insert_placeholder_1, :db_insert_placeholder_2, :db_insert_placeholder_3, :db_insert_placeholder_4, :db_insert_placeholder_5, :db_insert_placeholder_6, :db_insert_placeholder_7, :db_insert_placeholder_8, :db_insert_placeholder_9); Array ( [:db_insert_placeholder_0] => 0 [:db_insert_placeholder_1] => cron [:db_insert_placeholder_2] => Attempting to re-run cron while it is already running. [:db_insert_placeholder_3] => a:0:{} [:db_insert_placeholder_4] => 4 [:db_insert_placeholder_5] => [:db_insert_placeholder_6] => http://kusznictwo.org/historia-kuszy [:db_insert_placeholder_7] => [:db_insert_placeholder_8] => 54.198.142.121 [:db_insert_placeholder_9] => 1537954097 ) w dblog_watchdog() (linia 160 z /home/kusznict/www/modules/dblog/dblog.module).

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.