Wyświetl temat - Heureka: czy jesteś pewien, że potrafisz wiązać sznurowadła?

Heureka: czy jesteś pewien, że potrafisz wiązać sznurowadła?

O wszystkim

Heureka: czy jesteś pewien, że potrafisz wiązać sznurowadła?

Postautor: Rodrigues » 18 mar 2017, 0:04

Dzisiaj dokonałem odkrycia, że istnieją dwa sposoby zwykłego wiązania sznurówek (chodzi o węzeł kokardkowy, a nie sposoby sznurowania). Prawdę mówiąc to zostałem w tym temacie uświadomiony przez ucznia Jacka N. parającego się żeglarstwem. To, że są dwa zasadnicze typy węzła kokardkowego to jeszcze nic. Chodzi o to, że tylko jeden z nich jest tym poprawnym, który się sam nie rozwiązuje oraz układa się we właściwym kierunku. (Dla koneserów kombinatoryki powiem, że nawet są cztery takie różne węzły, w których dwie pary różnią się tylko odbiciem lustrzanym. Istnieją też zupełnie inne węzły do sznurówek, ale o tym później.).

Jeśli często rozwiązują Ci się sznurówki, jeśli musisz dbać o mocne sznurowanie lub rodzaj sznurówek, aby się nie rozwiązywały, to prawdopodobnie używasz tego mniej poprawnego węzła. Ze mną właśnie tak było, do dzisiaj (ups 0:11, czyli do wczoraj). Przejście na wiosenne obuwie z okrągłymi sznurówkami było koszmarem - one się rozwiązywały chyba po pierwszych 100 metrach.

Chodzi o to, że każdy pojedynczy węzeł można zawiązać na dwa sposoby na prawy i lewy (uwaga: to jeszcze nie są te główne dwa typy). Dla osób technicznych wystarczy, że powiem, że zawijając węzeł prawy dostajemy linię śrubową śruby prawoskrętnej, a węzeł lewy - śruby lewoskrętnej.
Umówmy się, że wiązanie sznurówek składa się z dwóch węzłów: pierwszego zwykłego i drugiego z kokardką. Zasada wiązania tego drugiego jest w zasadzie taka sama, z tym, że jest on wykonywany na podwojonych szurówkach (trzymanych pętelkach/kokardkach). Zatem każdy z tych dwóch węzłów można wykonać na dwa sposoby prawy i lewy, czyli razem na cztery sposoby: PP, LL, PL, LP. Sposoby te można podzielić na dwa typy, węzły zgodne PP i LL oraz przeciwbieżne PL, LP. Łatwo się domyślić, że lepiej trzymają węzły przeciwbieżne. W kontekście cięciw flamandzkich splot preciwbieżny mógły potwierdzić Grzesiek. (Kiedyś namawiałem go na splot współbieżny w centralnej części cięciwy dla zmniejszenia rozciągania - ale się nie spodobało.)

Okazało się, że ja używałem obu węzłów prawych PP. Zatem aby poprawić sznurowanie musiałem jeden węzeł zmienić na lewy, albo ten drugi trudniejszy kokardkowy albo pierwszy. Oczywiście łatwiej przestawić ten pierwszy i uzyskać węzeł LP (choć bardziej patriotyczne by było PL :-) ). Okazuję się, że oba węzły przeciwbieżne LP i PL układają się jak należy w poprzek buta, gdy tymczasem węzły zgodne PP i LL układają się raczej wzdłuż buta. Widziałem na stronach polskich i zagranicznych tłumaczenie, że właśnie od tego ułożenia zależy trwałość węzła. Wg mnie kluczem jest jednak przeciwbieżność, choć nie jest to takie oczywiste do wykazania.

Rodzi się pytanie jakiego wiązania używa większość, zgodnego czy przeciwzbieżnego? Jeśli większość była dobrze uczona i dobrze się nauczyła to byłby to węzeł LP lub PL. Sądzę jednak, że większość ludzi oba węzły wykonująle tak samo, co daje PP lub LL. Mimo to pierwsza osoba poproszona o zawiązanie buta zrobiła to w wersji LP. Warto dodac', że osoba ta była samoukiem i obcy jest jej problem rozwiązywania sznurówek.

A jak Ty wiążesz sznurówki czytelniku kusznictwa.org? Jeśli nie pisałeś jeszcze to masz pierwszą okazje zabrać głos w tej statystyce.
Dla ułatwienia podam jeszcze jedno kryterium dla rozróżnienia węzla prawego od lewego. Otóż aby rozpoznać kierunek wiązania pierwszego węzła trzeba zobaczyć , która sznurówka (prawa czy lewa) jest na początku na wierzchu. Jeśli jest to prawa sznurówka to mammy prawy węzeł, jeśli lewa - to lewy.

Potem może wkleje jakieś rysunki, zdjęcia, linki lub filmiki.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2017, 11:48 przez Rodrigues, łącznie zmieniany 4 razy
Awatar użytkownika
Rodrigues

Re: Heureka: czy jesteś pewien, że potrafisz wiązać sznurowa

Postautor: Rodrigues » 18 mar 2017, 10:55

Podeprę teraz tezy z pierwszego (poprzedniego) postu materiałami multimedialnymi.

Oto filmik polski:

https://www.youtube.com/watch?v=1Qszhx30pn0

Tutaj autor w niepoprawnym węźle zgodnym stosuje węzły lewe, czyli wersja LL. Natomiast w poprawnym węźle przeciwbieżnym stosuje wersję LP. Jest to wersja obecnie preforowana przeze mnie, z tym, że ja zmieniłem kierunek wiązania pierwszego zwykłego węzła, a nie trudniejszego drugiego węzła kokardkowego.

Filmik amerykański:

http://naluzie.onet.pl/laboratorium/jak ... -zle/d7c18

Tutaj autor pokazuje najpierw zły węzeł w wersji PP (czyli takiej jakiej do wczoraj używałem), a następnie poprawny węzeł przeciwbieżny PL.
Mogę powiedziec', że znowu moja wersja modyfikacji jest wygodniejsza, bo proponuję zmienic' kierunek wiązania prostszego pierwszego węzła.

Oryginalna strona, z której pożyczyłem rysunki (dotyczy tego drugiego innego węzła podwójnego):

http://portalus.ru/modules/culture/spec ... reknot.htm

Powyższą stronę poznałem dzięki polskiej stronie:

http://truchtam.blogspot.com/2013/06/ja ... e-sie.html
Załączniki
wezel LP.jpg
Prawidłowy przeciwbieżny zwykły węzeł sznurówek. (Original source modificated.)
wezel extra strong.jpg
Węzeł podwójny extra strong. (Original source modificated.)
Ostatnio zmieniony 18 mar 2017, 11:33 przez Rodrigues, łącznie zmieniany 3 razy
Awatar użytkownika
Rodrigues

Postautor: Rodrigues » 19 mar 2017, 12:54

Węzeł babski i logo szczytu G20 kluczem do zrozumienia istoty problemu

Okazuje się, że słabe zawiązanie sznurówek (czyli współbieżne) to w rzeczywistości węzeł babski:

https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99ze%C5%82_babski

a jeszcze ściślej węzeł refowy podwójny (płaski z podwójnym wycofem):

http://www.survival.strefa.pl/wezly.htm

(Uwaga: refowy podwójny to nie podwójny sznurówkowy extra strong)

Jeszcze o węźle prostym, czasem zwanym płaskim:

https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99ze%C5%82_prosty

Na tej stronie mamy uściślenie nazewnictwa i jednoznaczne rozróżnienie węzła prostego od bardziej złożonego węzła płaskiego:
http://www.zagleolaa.republika.pl/wezly.htm

Potwierdza się zatem, że węzeł prosty z zawleczką (z wycofem/pętelką/jedną kokardką) to węzeł refowy, a z podwójną zawleczką to prawidłowy węzeł sznurówkowy (przeciwbieżny, a nie babski).

Widzimy zatem, że babskie węzły współbieżne (jakich niestety używałem) mają około 40% wytrzymałości węzłów przeciwbieżnych (pierwszy link).
Załączniki
wezel babski.png
Węzeł babski współbieżny LL (patrząc od dołu).
wezel babski.png (9.1 KiB) Przeglądany 2666 razy
logo G20.png
Prosty (płaski) węzeł przeciwbieżny PL (patrząc od dołu).
logo G20.png (151.33 KiB) Przeglądany 2666 razy
Awatar użytkownika
Rodrigues

Postautor: Rodrigues » 20 mar 2017, 22:09

Wyjaśnienie dlaczego węzeł przeciwbieżny trzyma, a babski nie

Nazewnictwo i klasyfikacja za nami. Praktyczne potwierdzenie, że węzeł przeciwbieżny lepiej trzyma też jest pewne. Pozostało jeszcze wyjaśnienie teoretyczne. A jest co wyjaśniać, bo jeśli węzeł zawiązany częściowo w złą stronę trzyma na 40% to znaczy, że przechodząc na dobry węzeł poprawiamy się 2,5 razy, czyli o 150%.

Wbrew pozorom nie chodzi o to, że węzeł przeciwbieżny się jakoś dokręca. Nie chodzi również o to, że się on ustawia poziomo, a nie wzdłuż buta.
Natomiast chodzi o to, że śruby przeciwskrętne nie pasują do siebie gwintem, wobec czego nie lgną do siebie (co by mogło luzować węzeł), a wręcz przeciwnie gwinty takie naciskają na siebie pod pewnym kątem. Ten kąt i nacisk wytwarzają siłę tarcia zapobiegającą rozwiązywaniu się węzła.

Zaś w węźle współbieżnym sploty o tej samej skrętności dopasowują się do siebie luzując węzeł. Następnie równoległe poluzowane linki mogą się prześlizgiwać między sobą, co wywołuje rozwiązywanie się węzła.
Awatar użytkownika
Rodrigues

Wróć do O wszystkim innym