Wyświetl temat - Hołd ruski nie pruski

Hołd ruski nie pruski

O wszystkim

Re: Hołd ruski nie pruski

Postautor: Rodrigues » 28 kwie 2017, 13:47

Reaktywacja wątku hołdu ruskiego w ramach reaktywacji tematu "Łuki Matejki" na Arcusie

Już odnosiłem się do tej reaktywacji oraz podawałem link do niej w równoległym temacie, w nieco innym kontekście. Jednak ten temat jest najwłaściwszym miejscem ku temu.

Cała ta "przygoda" rozpoczęła się 30.01.2013 gdy na Arcusie otworzyłem temat "Łuki Matejki" na istniejącym wówczas tam podforum Science Archery:

http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/vi ... =11&t=3197 (początek tematu)

Bezpośrednim asumptem do założenia tematu były fotografie obrazu "Bitwa pod Grunwaldem" J. Matejki zawierające łuki i kusze. W dniu założenia tematu kolega Sandan oświecił nas wklejając dwa obrazy Matejki, które najprościej nazwać: "Hołdem ruskim 1611" Matejki z 1853 oraz "Hołdem ruskim 1611" Matejki z 1892. Nie będę ściemniał, że to nie była dla mnie nowość - bo była. Wiedzieć, że Polacy w XVII wieku zdobyli i zajmowali Moskwę to jedno, ale wiedzieć, że Car Rosji złożył insygnia władzy (koronę i berło) polskiemu królowi to drugie. (Ten aspekt obrazu Matejki jest najmocniejszy i wymaga jeszcze zbadania.)
Do wątku hołdu ruskiego oprócz mnie i Sandana miał odwagę nawiązać jedynie Suchy. Reszta milczała - dlaczego? Jednym powodem jest brak wiedzy, który doskwiera nam wszystkim na ten temat. Drugą przyczyną jest niedowierzanie w osiągnięcia Rzeczypospolitej wynikające z mentalności ukształtowanej przez zabory i okupacje. Proszę zauważyć, że ja nie mówię w czasie przeszłym, ja mówię w czasie teraźniejszym. Otóż sam fakt wieloletnich zaborów kształtuje mentalność poddańczą, służalczą . Tu nie trzeba celowej rusyfikacji czy germanizacji - to dzieje się samo.
W każdym razie admin Arcusa Cream (niczym car ruski :-) ) gdzieś w pierwszej połowie roku 2013 zamyka temat (wraz z S.A.) i umieszcza temat na śmietniku forum.

Potem 17.02.2016 otworzyłem niniejszy temat po wizycie w muzeum Dom Jana Matejki w Krakowie. Po niecałym roku (wpis z 18.01.2017) temat nabiera większej dynamiki po "nieudanej" wizycie w MN we Wrocławiu.
W konsekwencji licznych nowych ustaleń Sandan, z pomocą moderatora, 14.04.2017 reaktywuje temat na Arcusie:

http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/vi ... 7&start=20 (środek drugiej strony - reaktywacja)

Kolega dosyć szeroko omawia na podstawie malarstwa Matejki wodzów i królów Rzeczypospolitej XVII wieku: Stefana Batorego, Zygmunta III Wazę, Stefana Żółkiewskiego, Władysława IV Wazę i Jana III Sobieskiego prawnuka Żółkiewskiego. Brak tutaj tylko Jana Karola Chodkiewicza i Stefana Czarneckiego, ale oni nie wpisują się akurat walnie w podjęty wątek. Chociaż Chodkiewicz został umieszczony przez Matejkę na swoim pierwszym obrazie. Natomiast w wojnach moskiewskich temu hetmanowi nie dopisała fortuna, tak jak Żółkiewskiemu.

Ta historia się jeszcze nie kończy. Są jeszcze co najmniej dwa arcyciekawe obrazy do zbadania, a jeszcze przecież główne obrazy (Dolabella(?) i Matejki 1853) nie są zbadane, ani zobaczone (ten pierwszy można oglądać).
Awatar użytkownika
Rodrigues

Poprzednia

Wróć do O wszystkim innym