Wyświetl temat - Wyjaśnienie zagadki liczby Mickiewiczowskiej 44

Wyjaśnienie zagadki liczby Mickiewiczowskiej 44

O wszystkim

Wyjaśnienie zagadki liczby Mickiewiczowskiej 44

Postautor: Rodrigues » 07 lis 2015, 22:37

Adam Mickiewicz w III cz. Dziadów, w Widzeniu księdza Piotra pisze:
Nad ludy i nad króle podniesiony;
Na trzech stoi koronach, a sam bez korony;
A życie jego – trud trudów,
A tytuł jego – lud ludów;
Z matki obcej, krew jego dawne bohatery,
A imię jego czterdzieści i cztery.


Wikipedia pisze:Literaturoznawcy i czytelnicy od dziesięcioleci próbowali rozwiązać zagadkę liczby 44 w Dziadach. Poświęcono jej niezliczoną ilość artykułów i interpretacji.

Osobiście nie poznałem (do dzisiaj) żadnej sensownej interpretacji tej liczby, ani w sensie matematycznym, ani humanistycznym. Najprawdopodobniej wieszcz sam stworzył magię tej liczby zamykając ją w rymach poezji. Świadczy o tym relacja jego przyjaciela:
Seweryn Goszczyński pisze:Podobnie położył liczbę 44 – nie wiedząc, dlaczego tę liczbę, a nie inną położył – położył ją, bo mu sama nastręczyła się w chwili natchnienia, gdzie nie było miejsca dla żadnego rozumowania.


Jednak poezja natchniona może wykraczać poza pierwotne motywy autora.
W ten sposób w duchu pitagoreizmu możemy odnaleźć w matematyce szczególną rolę liczby 44 oraz jej wspomniane trzy korony, a także brak czwartej korony.

Otóż liczba 44 jest najmniejszą krawędzią najmniejszej cegiełki Eulera. Cegiełki Eulera to takie prostopadłościany, które mają całkowite długości krawędzi oraz całkowite długości przekątnych ścian bocznych. Najmniejsza taka cegiełka jest przedstawiona w załączniku i ma długości krawędzi równe 44, 117 i 240. Zaś całkowite długości przekątnych są ukoronowaniem zagadnienia i wynoszą 125, 244 i 267. Niestety nie mamy tu czwartej korony (o czym wiedział lub przewidział wieszcz) w postaci całkowitej przekątnej całego prostopadłościanu. Jak widzimy z rysunku przekątna ta jest liczbą niewymierną.
Najciekawsze, że wciąż nie wiadomo czy w ogóle istnieje cegiełka doskonała o czterech koronach (tzn. o wszystkich przekątnych całkowitej długości).

Dla uprawdopodobnienia tego wyjaśnienia zagadki liczby 44 dodam, że cegiełka Eulera 44, 117, 240 została odkryta przez Paula Halckego w 1719 roku. Zatem odkrycie miało miejsce w tym samym wieku, w którym na świat przyszedł Adam Mickiewicz.
Załączniki
liczba 44.jpg
Liczba 44 stoi na trzech koronach, sama bez korony.
Awatar użytkownika
Rodrigues
 
Posty: 429
Rejestracja: 17 gru 2012, 7:38

Re: Wyjaśnienie zagadki liczby Mickiewiczowskiej 44

Postautor: Rodrigues » 09 lis 2015, 22:42

Nie korzystałem z tego źródła, ale w Świecie Nauki 06/3013 był artykuł pod tytułem "Zbawca narodu - reaktywacja":
http://www.swiatnauki.pl/10,200.html

Jest tutaj sporo przykładów występowania w matematyce liczby 44. Jednak moim zdaniem tylko w cegiełce Eulera liczba ta jest na pierwszym miejscu w szeregu. W innych przykładach 44 jest tylko jedną z kilku liczb, ani nie pierwszą, ani nie ostatnią, ani nie centralną. Natomiast ciekawy jest przykład z ośmiościanem. Uważam jednak, że cegiełka Eulera jako trójwymiarowe uogólnienie trójkątów pitagorejskich jest ważniejszym przykładem.

Już starożytni murarze używali liczb 3,4,5 do odmierzania kątów prostych. Równie dobrze możemy sobie wyobrazić, że na bazie cegiełki Eulera 44x117x240 oraz jej przekątnych 125, 244, 267 budować można równą prostostopadłościenną konstrukcje zamiast równoległobocznej.

W temacie trzech koron i braku czwartej warto jeszcze dodać wyjaśnienie. Otóż zapewne Mickiewicz miał tu na myśli Królestwo Pruskie, Cesarstwo Austriackie, Imperium Rosyjskie oraz Księstwo Warszawskie. Szkoda tylko, że w naszym przykładzie zaborcom są przypisane ładne liczby całkowite 125, 244 i 267 zaś Księstwu Warszawskiemu enigmatyczna liczba 5 pierwiastków z 2929.
Awatar użytkownika
Rodrigues
 
Posty: 429
Rejestracja: 17 gru 2012, 7:38

Re: Wyjaśnienie zagadki liczby Mickiewiczowskiej 44

Postautor: Rodrigues » 11 lis 2015, 23:16

Powiązanie 44 z trójką 3,4,5

Okazuje się, że z trójkatów pitagorejskich można generować cegiełki Eulera. Nie dziwi więc, że z trójki podstawowej 3,4,5 wychodzi podstawowa cegiełka Eulera:

    44=4x(4'x3x3-5x5),
    117=3x(4'x4x4-5x5),
    240=4'x3x4x5.
Zauważmy, że tutaj tylko 44 jest zapisane za pomocą dwukrotnie powtarzających się liczb 3,4,5.
Czwórki oznaczone primem są elementem formuły generującej. Wobec tego można powiedzieć, że tylko cegiełka 44, 117, 240 wyraża się w powyższy sposób jedynie za pomocą liczb jednej trójki pitagorejskiej. Po prostu w innych cegiełkach czwartą liczbą jest 4'.

Na bazie powyższego zapisu 44 za pomocą 3,4,5 można zbudować dość symetryczny zapis tylko za pomocą liczb 3 i 4:

    44=3x3x3x4-4x4x4,
    44=(3x3x3-4x4)x4.
W pierwszym zapisie 3 występuje trzy razy, a 4 cztery razy, zaś w drugim obie liczby występują po trzy razy.

Dla uniknięcia nieporozumień informuję, że zapis liczby czterdzieści i cztery (w układzie dziesiętnym) jako 44 nie jest w przyjętym sensie zapisem za pomocą liczby cztery. Otóż "klejenie" cyfr w liczbę nie jest zwykłym działaniem matematycznym. Natomiast na zwykłych działaniach oparte są np. zapisy: 44=4x10+4=4x11=4+4+4+4+4+4+4+4+4+4+4. Jeśli ktoś ma wątpliwości to niech spróbuje skleić czterdzieści cztery za pomocą czwórek w systemie dwójkowym lub szesnastkowym.
Awatar użytkownika
Rodrigues
 
Posty: 429
Rejestracja: 17 gru 2012, 7:38

Re: Wyjaśnienie zagadki liczby Mickiewiczowskiej 44

Postautor: Rodrigues » 26 mar 2017, 10:20

Podałem już, że liczba 44 występuje w najmniejszej cegiełce Eulera. W cegiełce tej znalazły się też liczby odpowiadające monarchiom państw zaborców oraz Księstwu Warszawskiemu. Mimo tych odniesień historycznych wyjaśnienie to miało charakter matematyczny.

Wcześniej napisałem trochę na wyrost, że nie znam satysfakcjonującego wyjaśnienia humanistycznego. W rzeczywistości istnieje takie wyjaśnienie i nawet nazwałbym je kanonicznym - obowiązującym. Na początku odłożyłem je na bok, gdyż ono nie odsłaniało matematycznej natury liczby 44, do której jeszcze wrócimy w innej odsłonie.

Wyjaśnienie humanistyczne liczby mickiewiczowskiej 44

Autorem zadawalającej interpretacji był wybitny historyk literatury prof. Juliusz Kleiner (1886-1957). Jak przystało na wielkiego Polaka urodził się on we Lwowie by następnie związać się odpowiednio z Warszawą, Lublinem oraz Krakowem:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Juliusz_Kleiner

Wyjaśnienie, które tu opiszę pochodzi z rozprawki Kleinera z 1924 roku o tytule "Proroctwo księdza Piotra". Nie dotarłem do tej rozprawki, ale oparłem się między innymi na stronie:

http://culture.pl/pl/artykul/mickiewicz ... i-i-cztery

Generalnie chodzi o sposób kodowania liter, słów, zdań za pomocą liczb. Takie postępowanie w zależności od kontekstu bywa nazywane kabałą, kabalistyką, numerologią biblijną, gematrią:

https://en.wikipedia.org/wiki/Gematria

Zwykle ta tematyka jest powiązana ze starym testamentem i judaizmem, ale czasem też z ezoteryką i starożytną Grecją:

http://layah.org/uniwersytet/kundalini- ... ejscowosci

Proszę mi wybaczyć, ale nie będę teraz konfrontował chronologii greckiej i judaistycznej. Grunt, że w załączniku podałem spójne tabele kodowania liter. Jeżeli założymy, że numery przypisane literom w słowie dodajemy, pomijając samogłoski, to dla słowa ADAM dostajemy 4+40=44.
Podobno Mickiewicz popełnił pewna nieścisłość i nie doliczył podobno inaczej wymawianego A (chyba pierwszego) albo nie uwzględnił, że pierwsze samogłoski się jednak liczy. Nie znam dokładnie wykładni kabały, ale argument z wymową A mi nie pasuje. Po polsku oba A wymawia się chyba normalnie, a po hebrajsku imię pierwszego biblijnego człowieka piszę się jakoś inaczej:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam

Zresztą nie wiem czy w tym linku nie ma błędu, bo na końcu transkrypcji słowa ADAM jest tu Aleph, a nie Mem.

No i najważniejsze - byłbym zapomniał. O jakim Adamie mówimy? Myślę, że nie należy ściśle odpowiadać na takie pytanie, bo chodziło tu o każdego wielkiego Polaka, który przyczyni się do odzyskania niepodległości. Myślę również, że możemy zakładać tutaj samego Adama Mickiewicza czy też Adama Czartoryskiego.


Niestety kalkulatory online gematrii dają niespójne wyniki 36 lub 114 lub 19:
http://www.gematrix.org/?word=ADAM
http://landmarkbiblebaptist.net/666-888.html
http://www.ridingthebeast.com/gematria-calculator/
Załączniki
kod ADAM.png
hebrajskie kody.png
Hebrajskie kody kabały/gametrii/numerologii
greckie kody.png
greckie kody.png (107.35 KiB) Przeglądany 4172 razy
Awatar użytkownika
Rodrigues
 
Posty: 429
Rejestracja: 17 gru 2012, 7:38

Re: Wyjaśnienie zagadki liczby Mickiewiczowskiej 44

Postautor: Rodrigues » 26 mar 2017, 20:35

Skoro imię 44 zbawcy narodu jest kodem imienia Adam, to wklejam wizerunki dwóch Adamów.

Poniższy odlew "medalu" Adama Mickiewicza oraz portret olejny Adama Czartoryskiego znajdziemy na Zamku Lubelskim.


PS.
Poniżej mała zapowiedź kontynuacji tematu:
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0 ... 0%BB%D0%B0

Link w języku rosyjskim, bo wersja angielska i polska są mniej wyczerpujące. Zresztą niech agenci FSB też czasem mają łatwiej :-).
Załączniki
Adam Mickiewicz.png
Adam Czartoryski.png
opis portretu ACz.png
Awatar użytkownika
Rodrigues
 
Posty: 429
Rejestracja: 17 gru 2012, 7:38

Re: Wyjaśnienie zagadki liczby Mickiewiczowskiej 44

Postautor: Rodrigues » 15 kwie 2017, 0:41

Wyjaśnienie historyczne 44

Nie sądziłem, że dwa tematy patriotyczne się tak zjadą. Chodzi o równoległy temat "Hołd ruski nie pruski". On się tak rozwinął, że Sandan reaktywował ten temat na Arcusie:

http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/vi ... 7&start=20

tylko zapomniał jeszcze podlinkowac' kusznictwo 8-) . Ściśle mówiąc to podlinkował, ale nie w pierwszym poście odświeżającym temat, a w ostatnim (jak dotąd) na kolejnej stronie.

Czytając już któryś raz tekst z kolumny Zygmunta, wklejony przez Sandana, pierwszy raz rzuciło mi się na oczy podwójne 44:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolumna_Z ... _Warszawie

Przecież Mickiewicz musiał znac' doskonale ten napis na kolumnie Zygmunta. Wówczas stała jeszcze "oryginalna" kolumna, która została zburzona w 44. A niech mnie kule biją jeśli Mickiewicz nie był wieszczem.

Zatem tym razem liczba 44 jest symbolem króla Zygmunta III Wazy i ówczesnej mu chwały Rzeczypospolitej.
Załączniki
kolumna Zygmunta.jpg
Podwójnie, a nawet potrójnie występująca liczba 44 na kolumnie Zygmunta (trzeci raz w dacie zburzenia w Powstaniu Warszawskim).
Awatar użytkownika
Rodrigues
 
Posty: 429
Rejestracja: 17 gru 2012, 7:38


Wróć do O wszystkim innym

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron