Wyświetl temat - Polski rekord flight łuku

Polski rekord flight łuku

Łuki i łucznictwo

Re: Polski rekord flight łuku

Postautor: Rodrigues » 29 kwie 2016, 8:47

Troche nowsze wyniki zagraniczne, ale z nieco inną klasyfikacją.
Załączniki
Screenshot_2016-04-29-09-45-35.png
Awatar użytkownika
Rodrigues

Postautor: Rodrigues » 30 kwie 2016, 21:54

Dyskusja na Arcusie:

http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/vi ... 7&start=60

Podają tutaj link do filmu Mariusza z zawodów:

https://youtu.be/iqOcw8crjG8

Ja jednak chce się odnieść do konstrukcji strzał Sandana. Poprzedzę to małym pochlebczym wstępem. Otóż Marcin/Sandan w mojej ocenie jest największym zwyciezcą zawodów, w kontekście łucznictwa tradycyjnego. Z opisywanych trzech rekordów świata rekord selfbow Sandana 251m/35# jest najmocniejszy (pozostałe dwa dotyczą dość świeżych kategorii). Marcin pokonał mój krótki Manchu do 50# w obu kategoriach do 35# i do 50#. Manchu nie był najlepszy, ale wykorzystałem może 75% jego możliwości z racji gięcia strzał uniemożliwiających w praktyce pełny naciąg. Na marginesie ten łuk do 50# gromadzi tyle energii co longbow 65# o tej samej długości naciągu, z tym że energia rozeszła się na boki.

Początkowo nie doceniałem pomysłu Sandana, ba nawet nie sądziłem, że jest możliwość jakiegoś fundamentalnego manewru przy strzałach. Trochę się usprawiedliwię. Otóż Boullii kiedyś napisał ironicznie, że strasznie kombinuję i "Co będzie następne, strzały trójkątne?". Od tamtej pory nawet nie dopuszczałem myśli o strzałach innych niż okrągłe lub owalne. A tu proszę, elementy strzał o przekroju zaokrąglonego kwadratu. Po inżyniersku sprawa wygląda następująco. Przekrój kwadratowy o tym samym polu przekroju co okrągły ma sztywność o 5% większą od okrągłego. Niby niewiele, ale przekrój kwadratowy o boku równym średnicy przekroju okrągłego ma już prawie o 70% większą sztywność (mimo tylko 27% wzrostu masy). Jeśli strzałę taperujemy z listewki to nie muszę wyjaśniać, co to oznacza. Dla zachowania równowagi dodam, że zwiększenie masy o 27% (profil ten sam, ale odpowiednio grubszy) daje sztywność o 61% większą, czyli o 9% mniejszą niż przy przejściu z koła na kwadrat. Że też sam na to nie wpadłem. Po prostu tam gdzie mi się za bardzo strzały gieły tam Sandan miał sztywniejszy przekrój, ot co. Inni zwycięzcy poradzili sobie z tym problemem inaczej, odpowiednio taperując strzały. Mówił o tym na wykładzie Piotr Kosiorek.
Awatar użytkownika
Rodrigues

Postautor: Rodrigues » 23 lut 2017, 22:20

Flight 2017

Jeśli ktoś mniemał, że idea umarła, to nic bardziej błędnego. Od pewnego czasu są już ogłoszone poważne zawody w Byczynie 9-10 września 2017:

http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/vi ... =27&t=4563

Po konsultacji z organizatorem mogę wyjaśnić o co chodzi w kwestii podstawka/półka. Otóż chodzi o to, aby strzała spoczywała na ręce, a nie na podstawce czy też na specjalnie wyciętej do tego celu półce. Natomiast jeśli jest spełniony powyższy warunek to profilowanie majdanu, wcięcia Buchanana itp. są dozwolone.
Awatar użytkownika
Rodrigues

Postautor: Rodrigues » 12 wrz 2017, 22:16

W ten weekend odbyły się zawody flight. Ukazały się nawet wyniki, ale nie podaję ich, bo są nieprecyzyjne - cierpliwie czekam aż zostaną poprawione.
Awatar użytkownika
Rodrigues

Postautor: Rodrigues » 13 wrz 2017, 22:00

Results of Flight Archery Byczyna 2017

Umieszczam tabele z FB, gdzie za miesiąc one zginą w spamie, a tu będą dostępne przez lata - apropo wzajemnej wyższości mediów.

W kategoriach lżejszych (35, 50, 70 #) udało się Polakom zdobyć trzecie miejsca. Oprócz dotychczasowych zdobywców miejsc medalowych J. Jackowskiego (70#) i R. Sierpińskiego (50#) takie miejsce wywalczył Kamil Baca w kategorii 35# strzałem 214 m. Warto dodać, że strzelał on w sobotę przy złym wietrze, a zwyciężczyni przestrzeliła go o 22 m. Sobotę zdominowały więc kobiety tureckie.

W kategorii ciężkiej, reprezentowanej między innymi przeze mnie, nie wywalczyliśmy miejsca medalowego. Natomiast Daniel Bochra poprawił swoją życiówkę o 6 m strzelając 340 m. O dziwo jego łuk w tym roku był pomierzony powyżej 70#, choć w poprzednich zawodach mieścił się w 70#. W końcu tabeli mój wynik 293 m wygląda skromnie, ale jestem z niego zadowolony, bo strzelałem z łuku czysto drewnianego. Jest to zatem rekord Polski selfbow. Dla porównania analogiczny rekord z roku poprzedniego Marcina Nolbrzaka (70#) wynosi 288 m.

Kategoria przedłużek nie była reprezentowana przez Polaków. Zwyciężył ją Monus, ale z wynikiem mniejszym niż w kategorii ciężkiej, w której nie udało poprawić się wyniku z poprzedniego roku ( a jednak - patrz dalej ). Drugie miejsce wywalczył Norweg Ivar Malde dobrym wynikiem bardzo ciekawymi strzałami i łukiem.

Oto relacja TVP Opole:

http://opole.tvp.pl/33939623/byczyna-niczym-sherwood

Z dwóch powodów zacząłem od wyników Polaków. Po pierwsze ze względu na tytuł wątku, a po drugie to przegapiłem, że padł jednak nowy bezwzględny rekord. Młodszy Turek Fatih Yildiz strzelił o 1 m dalej niż jego starszy kolega Coneyt Oztan rok temu. Czyli obecnie absolutny rekord (Traditional Polish Open Flight Archery) wynosi 459 m. Ponadto został ustanowiony rekord w kategorii Overdraw przez Monusa, który wynosi teraz 441.5 m. Sporo więcej rekordów zostało ustanowionych w klasyfikacji szczegółowej wg podziału na rodzaje łuków tradycyjnych - naturalnych. Zajmę się tym w następnym poście.
Załączniki
Screenshot_20170913-224434.jpg
35# - do 35 funtów
20170913_224235.png
50# - do 50 funtów.
Screenshot_20170913-224051.jpg
70# - do 70 funtów
Screenshot_20170913-223541.jpg
Unlimited - bez ograniczenia siły naciągu.
20170913_223420.png
Overdraw - przedłużki (sipper, majra).
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2017, 9:43 przez Rodrigues, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Rodrigues

Postautor: Rodrigues » 14 wrz 2017, 23:20

W klasyfikacji szczegółowej mamy 7 nowych rekordów Polski, z czego dwa pokrywają się z rekordami pięciu kategorii zawodów i tylko dwa są wynikami Polaków.

Widzimy, że rubryka unlimited została napisana prawie od nowa, a overdraw dopiero się rozwija. Chociaż ciekawe czy znajdą się śmiałkowie strzelający z longbowa majrą - tego jeszcze chyba nie było.

Ciekawa jest historia rekordu Daniela Bochry 340 m. Łucznik ten wygrał pierwsze zawody w 2014 z wynikiem 327 m. W kolejnych zawodach poprawiał się, ale nie wygrywał, więc nie figurował w analogicznych tabelach. Danny startował zwykle w kategorii do 70#, bo tak mierzono do tej pory jego łuk na jego strzałach. W tym roku szczęśliwie dla niego pomiar na wadze wskazał ponad 70#. Szczęście polegało na tym, że łuki w kategorii do 70# strzelały w sobotę przy złym wietrze, a łuki ciężkie przy dobrej niedzielnej pogodzie. Dodatkowo rekord Polski Polaków w kategorii unlimited nie był tak wyśrubowany jak w niższej. W ten sposób Dannemu udało się poprawić rekord P. Kosiorka 321 m z 2015. Ironia losu polega na tym, że sędzią mierzącym siłę łuku był właśnie posiadacz poprzedniego rekordu. Oczywiście mierzący zachował się bezstronnie podobnie jak waga. Natomiast być może waga była lekko zbyt miekka.
Załączniki
flight records 2017.jpg
Polish Flight Traditional Archery Records 2017
Awatar użytkownika
Rodrigues

Postautor: Rodrigues » 19 wrz 2017, 23:37

Dyskusja o półkach

Wracamy do formuły dyskusji interforumowej: ja na Kusznictwie Sandan na Arcusie:

http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/vi ... =27&t=4563

Postawmy hipotezę: W łucznictwie historycznym nie znano lub nie stosowano półek na strzały i nie są znane artefakty tego typu.

Z grubsza tak się przyjmuję, ale czy to rzeczywiście prawda. Spróbujmy poszperać. Z załączniku podaję artefakt łuku, który posiada namiastkę półki. Sami oceńcie czy jest to półka czy tylko nacięcie.

Z całą pewnością nie jest to półka do osi łuku. Tak sobie myślę, że w łucznictwie tradycyjnym istnieje jednak problem półki - tzn. tendencji do jej unikania. Tutaj mogę się różnić z Sandanem.

Rozwiązaniem przy braku półki może być okno, które nie stanowi oparcia dla strzały. W takim oknie strzała może być osiowana, a jednocześnie spoczywa ona na ręce. Ten patent zastosowałem na zawodach. Problem stanowi jednak niewygodny chwyt jakby z jednej strony sztachety.
Załączniki
Screenshot_20170920-003547.png
Prehistoryczny łuk z centralnego Teksasu. TBB III.
Awatar użytkownika
Rodrigues

Poprzednia

Wróć do Łuki i łucznictwo